Régi építésű vagy újépítésű? Melyiket szeressük? Szeressük-e valamelyiket egyáltalán? A válaszözön előtt tekintsük meg a következő képet:
Józsefváros, VIII. kerület. A Corvin project történetét talán mindannyian ismerjük. Régi bérházat lebontunk, helyére modern, ámbár néha rettenetesen fantáziátlan újépítésűt teszünk. Vagy egy régi bérházat meghagyunk, és hozzá nem nyúlunk, némelyiket meg szépen felújítunk.
Ha ez így bonyolultan hangzik, nézzük meg közelebbről! Század eleji stílusban ma már természetesen nem építünk házat, ez rendben van. De ha adott egy történelmi környezetű városrész, akkor ha újat alkotunk, ne igazodjon stílusa valamelyest a régihez? Ja, azt már azért nem... Építsünk olcsót, gyorsan pusztulót, aztán lesz, ami lesz (tisztelet a kivételnek persze).
Adott egy szép állapotú bérház? Újítsuk fel, hogy emelje városunk szépségét, és még a történelmi értékeket is őrizzük meg rajta? Ja, azt már azért nem... Bontsuk le, építsünk olcsót, gyorsan pusztulót, aztán lesz, ami lesz (tisztelet a kivételnek persze).
Lehet egy új ház szép és igényes? Persze! Lehet egy régi házat szépen felújítani? Persze! Valósítsuk meg a Corvin Sétányt ilyen formában? Ja, azt már azért nem... Bontsunk le, építsünk olcsót, gyorsan pusztulót, aztán lesz, ami lesz (tisztelet a kivételnek persze)...